TEKNİK BİLGİLER

BOYUT : İstenilen ebatlarda üretilmektedir.
AĞIRLIK : İstenilen ebatlarda üretilmektedir.
SARFİYAT : Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz

El Kesimi Tuğla

Binlerce yıldır insanoğlunun yaşamının her aşamasında kullandığı, sağlıklı ve kullanışlı bir malzeme olan el kesimi tuğlalar bugün de aranan bir malzemedir. Ürünlerimiz geleneksel metotla yapılıp Anadolu’da binlerce yıldır yaşayan bu kültürün bugünkü devamıdır. Kullanılan bu eşsiz malzemeleri bugün yine aynı metotlarla yaparak bu mirası geleceğe taşıyoruz. Standart ölçülerde ürünler yanında tarihi eser restorasyonları ve diğer uygulamalarınız için istediğiniz ölçülerde el kesimi tuğla imal edebilmekteyiz.

Bu özel tuğlalar :

Minare Tuğlası,

Kemer Tuğlası,

Taban Tuğlası,

Kubbe Tuğlası,

Oluklu Kiremit ve benzeri türlerde olup, imalatımız dahilindedir.

Geleneksel Metotla Üretim

Tuğlaların kaliteli olması için en iyi ham maddeler seçilip eleme, karışım, dinlenme, çiğneme ve mayalanma aşamasından geçirilen çamur kesime hazır hale gelir. Tuğla kesim işlemi kalıplarla yapılır ve kuruduktan sonra pişirilir.

Niçin El Kesmesi Tuğla Kullanmalıyız?

Geleneksel el kesimi metodunda tuğlanın ömrü binlerce yılı bulur. Bugün Efes, Phasaelis ve daha birçok antik kentteki 3000-5000 yıllık tuğlalar hala sapasağlam durmaktadır.

Bunun nedeni el kesimi tuğla kesilirken içindeki çamurun havası alınmadığından kışın don olayında malzemede genleşme olmaz ama günümüzde makinelerle kesilen tuğlalarda çamurunun havası vakumlanmaktadır. Bu da kışın donan malzemeyi genleştirip patlatmaktadır. El kesmesi tuğlanın yerini makinede kesilen tuğlaların tutması mümkün değildir.

© Copyright 2018 Teknostatik by Kılavuz Bilgisayar